Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Obce » Česká Kamenice


Česká Kamenice

Popis obce

Česká Kamenice 

Starobylé městečko Česká Kamenice naleznete 20km severovýchodně od Děčína na rozhraní chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, Lužické hory a České Středohoří.
Město bylo pravděpodobně založeno německými osídlenci v polovině 13.století společně s hradem Kamenice na nedalekém Zámeckém vrchu. Majitelé panství se často střídali. Postupně patřilo Janu z Michalovic, Berkovi z Dubé, Vartenberkům, Salhausenům a Kinským. Za vlády Michalovců bylo obyvatelům uděleno právo vařit a prodávat pivo a pořádat jarmarky.  Lidé procházeli mnoha těžkými obdobími, kdy v kraji docházelo ke krvavým srážkám, nepokojům, dobyvačným útokům i epidemiím zákeřných nemocí. Městská kronika vedená v letech 1380 - 1516 patří k nejstarším v Čechách.
Po roce 1830 začali ve městě vznikat první průmyslové závody, v okolních lesích se rozvíjelo sklářství. Za druhé světové války muselo mnoho závodů přejít na zbrojní výrobu. V okolí bylo založeno několik zajateckých pracovních táborů a také koncentrační tábor Rabštejn.
Podložená zmínka o městu pochází z roku 1352. Historické jádro města tvoří hezké obdélníkové náměstí s osmibokou kašnou z roku 1775 a se sochou P.Marie z roku 1680. Podkova vydlážděná z křemene označovala místo, kam až se směl stavět dobytek na prodej. Česká Kamenice má nejlépe dochované historické městské jádro v okrese Děčín, je městskou památkovou zónou. Nalezneme zde středověkou architekturu, barokní zástavbu i klasicistní kamenné stavby. Z původních hradeb se zachovala pouze jižní Zámecká brána. Z poloviny 16. století pochází zámek, který je kombinací renesanční a barokní architektury. Dnes však slouží k hospodářským účelům.
Za návštěvu stojí chrám sv. Jakuba Většího s hrobkou několika členů rodu Vartenberků. Čtyřboká věž kostela s ochozem sloužila jako hláska a součást městského opevnění. Nedaleko chrámu roste chráněný tis červený, jehož stáří se odhaduje na 400let. Na Zámeckém vrchu nad městem se tyčí zřícenina Kamenického hradu, kde byla nedávno vestavěna vyhlídková věž, nabízející krásný rozhled na město a okolí. 3 km Východně od města se nachází strmý skalní ostroh Pustý zámek - zajímavý geologický útvar se sloupcovou odlučností znělce tvořící vějíř. Na ostrohu se dochovaly skromné zbytky hradu Frevaldu.

 

Turistické zajímavosti v obci


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO