Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Obce » Děčín


Děčín

Ilustrační fotografie

Mírové náměstí 1175/5
405 38 Děčín IV
http://www.mmdecin.cz

Popis obce


Město Děčín se rozkládá v údolí po obou březích řeky Labe, jehož okrajové části vystupují z údolí do okolních kopců. Podle mnohých návštěvníků i místních obyvatel je jedním z nejkrásnějších měst naší vlasti. Je nejníže položeným městem republiky, 135 m.n.m. Samotný pohled na město je zajímavým zážitkem.  Na straně jedné, na skalním ostrohu, spatříte poutavý Děčínský zámek a naproti přes řeku na 150 metrů vysoké skále menší zámeček, vyhlídkovou restauraci Pastýřskou stěnu, ze které jistě budete mít nádherný výhled na celé město. Tyto dvě dominanty města od sebe odděluje řeka Labe, jejíž obě strany spojuje obloukový Tyršův most.  Romantickou procházkou  v lesích  Pastýřské stěny můžete také navštívit Děčínskou zoologickou zahradu, posedět ve vyhlídkové restauraci nebo vyrazit za zábavou v centru města. Děčín je největší vstupní branou do Českého Švýcarska a Labských pískovců, také proto bývá nazýván "bránou severních Čech".

Počátky historie vzniku města se datují k 7. a 8. století, kdy začali do oblasti Děčínské kotliny přicházet první zemědělci, zakládat  osady. V 10. století bylo na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice postaveno dřevěné hradiště, které sloužilo jako správní a vojenské centrum. Mělo také za úkol chránit labskou vodní cestu a vybírat clo ze soli plavené po Labi. Obyvatelé se většinou museli potýkat s bídou, jejich nejvýznamnějším zdrojem obživy byla lodní doprava, stavba lodí a labský rybolov. Samotný vznik města se datuje  ke konci 13. století, kdy bylo založeno Přemyslem Otakarem II. královské  město rozprostírající na Mariánské louce, jižně od hradu.  Město během své dlouhé historie  změnilo několikrát majitele a hrad prošel několika přestavbami až do dnešní podoby zámku. Největšího rozvoje se město dočkalo za panování rodu Thun-Hohestein, kteří se zasadili o rozvoj průmyslových podniků jak v Děčíně, tak i v Podmoklech. Děčín a Podmokly se vyvíjeli jako dvě samostatná města, která byla spojena v město Děčín až v roce 1945, po skončení 2. světové války.  Zásadním přelomem v rozvoji města bylo otevření železniční trati Praha - Drážďany v roce 1851. Postupem času se město změnilo ve velmi důležitý dopravní uzel říční a železniční dopravy. Obě města byly spojeny řetězovým mostem, aby tak město Děčín bylo dostupné  železnici. Bývalý řetězový most patřil mezi největší v republice a v roce 1933 byl nahrazen dnešním Tyršovým mostem. Děčín bývá také nazýván městem mostů, naleznete zde 20 mostů.  Devět z nich je považováno za technický unikát. Nejstarším z nich je kamenný most přes řeku Ploučnici z roku 1569. Velmi zajímavým mostem je tzv. "Ovčí můstek" jenž nechal postavit roku  1561 tehdejší majitel panství Günter z Bünau. Most nad řekou Ploučnicí byl  postaven s velmi vysokým obloukem, jak z důvodu rozšiřování pastvin pro ovce, tak možná jako ochrana proti povodním či plavení dříví. Legenda vypráví, že majitel panství nechal most postavit, tak aby nemohly selské vozy užívat most, protože odpírali práce na jeho stavbě.

Každý návštěvník Děčína by si neměl nechat ujít návštěvu Děčínského zámku. Velmi zajímavý je samotný vstup do  zámku 292 metrů "Dlouhou jízdou" lemovanou 7,5 metru vysokými zdmi. Byla zde  filmována část filmu "Oznamuje se láska Vašim".  Z Děčínského zámku je  vstup do Růžové zahrady, skvělé místo pro odpočinek, procházky mezi sochami a záhony růží. Posedět můžete na zahradních lavičkách za poslechu  živé hudby. Je také hezký výhled na město.

 

Aktualní informace z města: www.decin.cz   a http://www.dec.cz/

 

Pozoruhodnosti v obci

Labská stráž

Vyhlídka s pavilonkem, jenž nabízí krásný pohled na hluboké údolí Labe.

Růžový hřeben

Velkolepý výhled na údolí zákrut Labe, sahající až k Děčínu. Jde o jednu z vůbec nejkrásnějších scenérií Labských pískovců.

Sněžnická vyhlídka

Vyhlídka na Děčínský Sněžník kde naleznete stejně pojmenovaný hotel, tedy hotel Sněžník.

Vrcholový hřeben Stoličné hory

Tzv. Císařský výhled, obelisk na vyhlídkové terase byl vztyčen 1879 při příležitosti stříbrné svatby císaře Františka Josefa a jeho choti Alžběty.

Turistické zajímavosti v obci

Akce v obci


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO