Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Obce » Dolní Poustevna


Dolní Poustevna

Ilustrační fotografie

Město Dolní Poustevna
Vilémovská 77
407 82 Dolní Poustevna

Popis obce

Město Dolní Poustevna leží v západní části Šluknovského výběžku. Vznikla na horninách lužického žulového masivu a nejvýraznějšívrcholy, tvořené především mladými vulkanickými horninami.Šluknovská pahorkatina je jedním z nejstarších vyvřelých hlubinných těles ve střední Evropě. Klimatické podmínky nejsou ideální pro intenzivní chov ryb, a proto rybníky v katastru města mají spíše přírodní charakter a vhodně doplňují okolní přírodní krásy a bohatství. Vždy v polovině května se v Dolní Poustevně koná tradiční turistický pochod Severní stopou, pořádaný místními turisty. Pořadatelé nabízí turistické trasy od 5 km do 25 km, ale také cyklotrasy -

 • Dolní Poustevna - Filipov (č. 3043, 35 km)
  Trasa kopíruje hranice Šluknovského výběžku, vede po málo frekventovaných silnicích a zpevněných cestách. Trasa je fyzicky středně náročná a pro její projetí je vhodné trekové a horské kolo. Trasa začíná na státních hranicích v Dolní Poustevně a končí na státních hranicích v Jiříkově, kde se napojuje na trasu č. 3042. Cestou se kříží s trasami č. 3014, č. 3041 a č. 211.

 • Dolní Poustevna - Horní Jindřichov (č. 3014, 29 km)
  Trasa začíná i končí na hranicích s Německem, a to v Dolní Poustevně a v Horním Jindřichově. Vede přes Mikulášovice, odkud je možné se vydat po pěší, turisticky značené cestě na cca 2 km vzdálenou rozhlednu Tanečnice nebo vystoupat na rozhlednu Vlčí hora nad stejnojmennou obcí. Třetí rozhledna na trase Dýmník se nachází u Rumburku. Celá trasa je velmi dobře značena cyklistickými značkami. Vede převážně po silnicích III. třídy, částečně také po účelových komunikacích a zpevněných cestách, proto je pro její projetí vhodnější použít trekové či horské kolo.

   • Cíle v blízkém okolí

 • Tanečnice (597 m)
  Rozložitá žulová hora s čedičovým vrcholem. Název doslala od tančících lesních víl a žínek, které zde za jasných nocí prováděly své kouzelné reje. Na vrcholu stojí kamenná rozhledna z roku 1905 vysoká 26 m poskytující překrásný pohled do dalekého okolí.

 • Vlčí hora
  Čedičový vrch v blízkosti Brtníků a Krásné Lípy. Na jeho vrcholu jsou čedičové sloupky, které obsahují vysoké procento magnetovce. V roce 1889 zde byla vybudována 16 m vysoká cihlová rozhledna s kruhovým rozhledem. Okolí rozhledny je přírodní rezervací, kolem měsíce května tu rozkvétá chráněná měsíčnice vytrvalá. Na jižním úbočí je upravená Verunčina studánka.

 • Kyjovské údolí (ledopády)


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO