Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Obce » Jetřichovice


Jetřichovice

Popis obce

Jetřichovice 

Jetřichovice jsou  jedním z turistických center Národního parku České Švýcarsko. Obec je obklopena hlubokými lesy nedotčené přírody, plné  skalních měst, hrádků a vyhlídek.  Pro Vaše sportovní vyžití se zde nabízí bezpočet turistických a cyklistických stezek, které se rozbíhají do všech koutů národního parku. Okolní krajinu si můžete prohlédnout z přístupných výhlídek na vrcholcích skal  vybudovaných tehdejším majitelem panství, rodem Kinských. Rod Kinských se velmi zasloužili o rozvoj turistického ruchu v regionu. Na Vašich výletech  neopomeňte navštívit romantické místo Dolského mlýna zasazené v kaňonu říčky  Kamenice, nebo příjemnou procházkou skalními městy navštivte horské chaty na Tokáni a mnoho dalších atraktivních míst v okolí.
Jetřichovice vznikly v souvislosti s hradem Falkenštejn, který sloužil, podobně jako Šaunštejn u Vysoké Lípy k ochraně obchodní cesty Česká silnice, spojující Čechy se  Saskem. Dnes zde nalezneme mnoho krásných lidových roubených staveb. Obci dominuje kostel J. Nepomuckého z konce 18. století. Bohoslužby se zde konají každou neděli, pouze letních měsících od června do září, vždy od 08:00.  V obci naleznete mnoho rodinných útulných pensiónů, kde se můžete ubytovat.

 

V obci není bankomat, nejbližší v Děčíně nebo České Kamenici.

Pozoruhodnosti v obci

Dolský mlýn

Zřícenina bývalého mlýna je k vidění na romantickém místě  v kaňonu říčky Kamenice. Mlýn je známý hlavně z natáčení pohádky Pyšná princezna.  Okolí  mlýna a říčky Kamenice je velmi okouzlujícím místem. V létě paprsky slunce prostupují hustými korunami stromů, v křišťálově čisté vodě uvidíte velké množství ryb a celé místo Vás vtáhne jako do pohádky.

Před mnoha lety měl Dolský mlýn důležité postavení mezi mlýny v kraji. Později  sloužil  jako výletní restaurace při dolní stanici člunové dopravy jižní části Srbskokamenické  soutěsky.  Později soutěska byla nazývána Ferdinandova, na počest  Ferdinanda D´Este, následníka Rakousko - Uherského trůnu. Místo je křižovatkou turistických cest.  Pokud budete pokračovat proti proudu narazíte na malý můstek, který byl postavený začátkem 20. století. Sice se zdá, že na tom není nic zajímavého, ale jedná se o první železobetonovou stavbu na území bývalého Rakouska - Uherska. Kousek od můstku najdete malebnou louku uprostřed skal, obklopenou hlubokými lesy. Za šumu říčky a zpěvu ptáčků dojte ke spodní části Ferdinandovy soutěsky - jež je dnes nepřístupná. Návštěva tohoto kouzelného místa pro Vás jistě bude zajímavým zážitkem.

Základní informace:

Lokalita:  1 km od Vysoké Lípy, 3 km západně od Jetřichovic, 1 km východně od Kamenické stráně

Přístupnost: Z Vysoké Lípy a ze Srbské Kamenice po modré turistické trase, z Kamenické stráně po zelené turistické trase a z Jetřichovic po žluté turistické trase.
 
Provozní doba:  Volně přístupný


Haťový důl

ostal své jméno podle někdejších hatí, v současnosti nahrazených štěrkem a asfaltem

Hrad Falkenštejn


Zbytky skalního hradu naleznete kousek od Jetřichovic. Zachovala se jen síň vytesaná do skály s okenním výklenkem a kapličkou. Z vrcholu se Vám naskytne široký výhled do okolí na Havraní skálu, Růžovský vrch i vzdálenější Děčínský Sněžník.

Hrad vznikl pravděpodobně ke konci 13. století a sloužil jak k ochraně obchodní cesty tzv. "České cesty" do Lužice, tak měl i úlohu správní, díky kolonizační činnosti tehdejších majitelů, rodu Michalovců. V průběhu let vystřídal hrad několik majitelů, kteří nadále  podnikali loupežné výpravy do bohaté Lužice.  Během držení rodem Vartenberků se v loupežných výpravách pokračovalo. Hrad hrál důležitou úlohu ve sporu Vartenberků s Lužicí. Šestiměští drželi posádku hradu v olbležení, když  Pražané dobývali Děčína. Hradu nebylo možné dobít  a tak legenda  "O bílém jelenu" vypráví o  léčce díky níž byl hrad dobit:

V dávných dobách správce hradu se svoji dcerou Zdislavou na hradě Falkeštejn  žil. Velitel stráží jež  posádce hradu velel , tajně na Zdislavu myslel, jako i mladý zbrojnoš jménem Hynek, který byl její krásou uchvácen. Jednoho dne loupežníci velitele posádky zajali,  oběšením pohrozili a za úplatu přemluvili, aby hrad Falkenštejn do jejich rukou padl. Velitel stráží, zkrvavený v tváři do hradu se vrátil. Hradní pán jeho příběhu uvěřil, netušíc ho  jeho statečnosti penězi odměnil. Úlisný velitel kul pikle delší dobu až jednoho dne, hradního pána k oknu nalákal, pod záminkou, že bílého jelena pod hradem spatřil. Jak se pán k oknu přiblížil, velitel stráží za nohy ho popadl z hradeb do hlubokých roklí svržen byl.  Velitel pak Zdislavu uchopil, smrtí ji pohrozil, běžel poté loupežníky do hradu vpustit, naštěstí jeho podlé počínání statečný Hynek zpozoroval, velitele i loupežníky svoji silou zamordoval. Majitelé hradu Hynka správocvání hradu pověřili a jeho ženou Zdislava se stala.  Dnes se jen zbytky skalního hradu zachovali.


Základní informace:

Lokalita:  severovýchodně od Jetřichovic


Přístupnost: Cesta k hradu je obtížnějšího rázu.


Loupežnický hrádek -Šaunštejn


Jeden z nejkrásnějších skalních hradů Českého Švýcarska se nachází nad obcí Vysoká Lípa. Šaunštejn byl postaven někdy na přelomu 14. a 15. století za účelem ochrany tzv. České silnice, která byla významnou obchodní cestou spojující Čechy s Lužicí. Majitelé hradu Berkové z Dubé se nechvalně proslavili svou pověstí lupičů. Hrad se pro ně stal útočištěm k loupeživým výpravám do okolí. Proto je Šaunštejn znám také pod názvem Loupežnický hrad. Na konci 15. století byl hrad opuštěn a postupně zpustl.
U paty skalního masivu je vytesaná dutina, která pravděpodobně sloužila jako stání pro koně. Přístup na samotný hrad je umožněn po strmých schodech úzkou spárou ve skále. Na vrcholu stávala dřevěná hradní věž, dnes však po ní zůstal pouze půdorys vytesaný do skály. Vrcholky jednotlivých skal jsou spojeny můstky. 3 metry hluboká prohlubeň sloužila jako nádrž na vodu, podobná místnost byla využívána jako hladomorna.
Výstup na hrad určitě stojí za to nejen kvůli zbytkům hradních prostor, ale také díky nádhernému výhledu, který se Vám z vrcholu otevře. Za dobrého počasí spatříte značnou část Českého Švýcarska, ale i některé vrcholy v saské části labských pískovců. Přímo před sebou budete mít jako na dlani obec Vysokou Lípu, dále pak Koliště, Růžovský vrch, za hranicemi Zirkelstein a Tschirnstein.

Základní informace:

Přístupnost: Z Vysoké Lípy se vydáme od restaurace U Loupežáku po žluté turistické stezce na sever. Po 500 m odbočíme doleva na červenou turistickou stezku a po dalších asi 500 m dojdeme na místo.

Provozní doba: Hrad je celoročně volně přístupný, v zimě se z bezpečnostních důvodů jeho návštěva nedoporučuje.


Mariina vyhlídka


Kouzelný výhled z Mariiny vyhlídky býval, kde ještě nedávno stával vysoko na skalách dřevěný altán. Bohužel v září 2005 vznikl v altánu požár, který zničil tuto nádhernou vyhlídku. Naštěstí oheň se už dál nerozšířil. Nyní se na skalních vrcholcích tyčí nová bouda.  Mariinu vyhlídku zde nechal postavit rod Kinsky  jako i další vyhlídkové altány v okolí,   Vilemína vyhlídka a Rudolfův  kámen.

 

Základní informace:

Lokalita: Jetřichovice

Přístupnost: Pěšky se vydáte z Jetřichovic po červeně značené turistické značce.


Na Tokáni

Původní hájovna a několik srubů v alpském slohu v Jetřichovických stěnách dnes nabízí romantické  ubytování a hostinec s příjemným posezením.  Místo můžete využít jako přestávku na Vašich toulkách skalními městy nedotčené přírody Národního parku ČS. Rádi Vám zajistíme ubytování z jednom ze srubů. K dispozici je také restaurace s celoročním občerstvením, v letních měsících s terasou. 


Rudolfův kámenVyhlídka byla postavena stejně jako Mariina a Vilemína vyhlídka rodem Kinských v 1. polovině 19. století.  Dříve byla nazývána Vysoký kámen, pro svoji výraznost mezi skalami kousek od Jetřichovic. Z vrcholu je hezký výhled na skalní město.


Základní informace:

Lokalita: Jetřichovice

Přístupnost: Na vrchol pěšina zakončená výstupem po kamenných schodech. Výstup je náročnějšího rázu.
 
Provozní  doba:  Celoročně přístupná


Skalní hrad Falkenštejn

Zbytky skalního hradu naleznete kousek od Jetřichovic. Zachovala se jen síň vytesaná do skály s okenním výklenkem a kapličkou. Z vrcholu se Vám naskytne široký výhled do okolí na Havraní skálu, Růžovský vrch i vzdálenější Děčínský Sněžník.

Hrad vznikl pravděpodobně ke konci 13. století a sloužil jak k ochraně obchodní cesty tzv. "České cesty" do Lužice, tak měl i úlohu správní, díky kolonizační činnosti tehdejších majitelů, rodu Michalovců. V průběhu let vystřídal hrad několik majitelů, kteří nadále  podnikali loupežné výpravy do bohaté Lužice.  Během držení rodem Vartenberků se v loupežných výpravách pokračovalo. Hrad hrál důležitou úlohu ve sporu Vartenberků s Lužicí. Šestiměští drželi posádku hradu v olbležení, když  Pražané dobývali Děčína. Hradu nebylo možné dobít  a tak legenda  "O bílém jelenu" vypráví o  léčce díky níž byl hrad dobit:

V dávných dobách správce hradu se svoji dcerou Zdislavou na hradě Falkeštejn  žil. Velitel stráží jež  posádce hradu velel , tajně na Zdislavu myslel, jako i mladý zbrojnoš jménem Hynek, který byl její krásou uchvácen. Jednoho dne loupežníci velitele posádky zajali,  oběšením pohrozili a za úplatu přemluvili, aby hrad Falkenštejn do jejich rukou padl. Velitel stráží, zkrvavený v tváři do hradu se vrátil. Hradní pán jeho příběhu uvěřil, netušíc ho  jeho statečnosti penězi odměnil. Úlisný velitel kul pikle delší dobu až jednoho dne, hradního pána k oknu nalákal, pod záminkou, že bílého jelena pod hradem spatřil. Jak se pán k oknu přiblížil, velitel stráží za nohy ho popadl z hradeb do hlubokých roklí svržen byl.  Velitel pak Zdislavu uchopil, smrtí ji pohrozil, běžel poté loupežníky do hradu vpustit, naštěstí jeho podlé počínání statečný Hynek zpozoroval, velitele i loupežníky svoji silou zamordoval. Majitelé hradu Hynka správocvání hradu pověřili a jeho ženou Zdislava se stala.  Dnes se jen zbytky skalního hradu zachovali.


Základní informace:

Lokalita:  severovýchodně od Jetřichovic

Přístupnost: Cesta k hradu je obtížnějšího rázu. Celoročně volně přístupný


Tetřevny

Mohutné skalní převisy, které sloužily za války jako úkryt místního obyvatelstva, za míru jako časté stanoviště lovců, číhajících na tetřevy.

Turistické zajímavosti v obci


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO