Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Obce » Jiřetín pod Jedlovou


Jiřetín pod Jedlovou

Ilustrační fotografie

Vinařská 3240756 Jiřetín pod Jedlovou
http://www.jiretin.cz

Popis obce

Jiřetín pod Jedlovou naleznete asi 5km jihozápadně od Varnsdorfu v Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Díky půvabné krajině, zajímavým památkám a možnostem sportovního vyžití je celoročně vyhledávaným střediskem.
Majitel Tolštejnského panství Georg ze Schleinitz začal budovat městečko z důvodu objevení stříbrných rud v okolí hradu Tolštejn. (Podle Schleinitze se Jiřetín až do roku 1945 nazýval Sankt Georgental.) Dolování stříbra však nikdy nebylo příliš výnosné a tak se obyvatelé živili především plátenictvím a textilní výrobou. Před 1. světovou válkou zde byla založena továrna na broušení a leštění polodrahokamů.


Na Jiřetínském náměstí naleznete kostel Nejsvětější Trojice, honosný objekt fary, pískovcový sloup se sochou sv. Vavřince, park s kašnou. Na náměstí je k dispozici také informační centrum.
Dolování stříbra připomíná muzejní expozice, naučná stezka a štola. Hornické muzeum najdete v budově bývalé fary. Štola Jana Evangelisty se nachází na kraji obce u silnice do Horního Podluží. Je dlouhá 360m a je přístupná v letní sezóně s průvodcem.


Doporučujeme procházku po zelené turistické trase na Křížovou horu, která je lemována čtrnácti zastaveními křížové cesty, vrcholu vévodí kaple. Odtud můžete  pokračovat na horu Jedlová  a dále po červené turistické trase ke zřícenině hradu Tolštejn. Celý tento zajímavý okruh uzavírá sestup po asfaltové cestě zpět do obce.
K rozvoji turistiky významně přispěla výstavba rozhledny na Jedlové hoře, což je nejvyšší vrchol okresu Děčín. Po výšlapu jistě přijde vhod občerstvení v restauraci umístěné hned vedle rozhledny. Po dlouholetém chátrání byly oba objekty nedávno opraveny a tak se opět můžete kochat širokým rozhledem od Krušných hor po Krkonoše.
Obec dala impulz ke vzniku Mikroregionu Tolštejn a zároveň projektu Tolštejnské panství, jehož hlavním úkolem je podpora cestovního ruchu v oblasti Šluknovského výběžku.


Ve východní části obce nabízí svým obyvatelům i hostům služby letní sportovní areál. Ze širokého vybavení jmenujme alespoň travnaté hřiště na kopanou, tenisové kurty, venkovní bazén s tobogánem, hřiště na plážový volejbal, minigolf.
Jiřetín je také správnou volbou pro lyžaře. Zaujmou Vás jistě zajímavé běžkařské tratě i sjezdový areál na Jedlové hoře se dvěma lyžařskými vleky o délkách 1200m a 800m.

Turistické zajímavosti v obci


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO