Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Obce » Kytlice


Kytlice

Popis obce

Kytlice

Obec Kytlice se rozkládá na horním toku řeky Kamenice v Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Je zasazena do krásné přírody pískovcových skal v malebném údolíčku, pohádkový ráz ji dodává mnoho stavení lidové architektury. Její území bylo původně rozděleno říčkou na dvě části, přičemž severní část patřila českokamenickému panství a jižní panství sloupskému.


Život obyvatel byl po dlouhou dobu spjat se sklářskou hutí ve Falknově, kolem níž se soustředila značná část osídlení. Od majitele hutě Josefa Kittela pochází název Kytlic. Po zániku hutě se obyvatelé soustředili na zušlechtování sklářského zboží jako broušení, malování, rytí a pozlacování. Koncem 19. století byly v oblasti Kytlic uvedeny do provozu čtyři sklárny, značná prosperita obce zapříčinila výrazný příliv obyvatel. V době krize ve 30. letech 20. století však sklářství v oblasti upadalo a sklárny  byly uzavřeny. Po druhé světové válce se ráz obce postupně přeměnil v rekreační oblast.


Klid a podmanivé prostředí Kytlic zapůsobilo na pražské herce, literáty a vědce a mnoho z nich navštěvovalo obec nebo navštěvuje dodnes. Svou chatu zde měl Miroslav Horníček nebo Vlastimil Brodský, dnes můžete v Kytlicích potkat Petru Černockou nebo Pavla Landovského. Kytlice jsou známé bohatým kulturním děním. Na fotbalovém hřišti se můžete koncem července zúčastnit Festivalu Kytlice, patřícího do seriálu festivalů Rock for People. Koncem září se v lesním divadle v Mlýnech koná tzv. Mlýnské kolo - přehlídka country a folkových kapel. V letních měsících se zde konají pravidelná podvečerní představení. Od dubna do září jsou návštěvníci zváni na pravidelnou sobotní diskotéku do kinosálu.


V zimě můžete využít lyžařského vleku TJ Kytlice nebo si vyjít na běžky do malebné krajiny. Pro náročnější lyžaře se nabízí  nedaleký skiareál Jedlová. V létě je k dispozici lesní koupaliště, fotbalové hřiště, tenisové a volejbalové kurty a cyklotrasy pro vyjížďky do okolí.


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO