Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Obce » Rumburk


Rumburk

Ilustrační fotografie

Tř. 9. května 1366/48, 408 01 Rumburk, Česká republika
http://www.rumburk.cz

Popis obce

Město Rumburk se nachází v nejsevernějším výběžku české země. Okolní krajina má převažující ráz pahorkatiny se zachovanou čistou přírodou.  Její charakteristiku  dotvářejí osamocené vrchy v okolí, lákající k mnoha výletům. Celý region je skvělým místem pro milovníky cyklistiky, turistiky a v zimních měsících je zde velké množství běžeckých tratí. Nedaleko města Rumburka se vyjímá vrch Dymník se stejnojmennou rozhlednou a výletní restaurací, ze které je skvělý výhled do širokého okolí, jež  bývá od pradávna  nazýváno také  jako  "České Nizozemí".  Původ názvu vznikl jako protiklad k "horní zemi", ležící jižně a jihovýchodně, za vystupujícím hřebenem Lužických hor s pohledovými dominantami Jedlové, Pěnkavčího vrchu  a Luže. Současně je ale také vyjádřením svérázu celé krajiny.

Prvá zmínka o existenci Rumburka pochází z roku 1298. Již tehdy byl tržní osadou a měl tak jeden ze základních atributů středověkého města, jehož statut je doložen v roce 1377.  Od roku 1566, kdy byl v místech staré tvrze vybudován renesanční zámek, se město představované 124 vesměs dřevěnými domy, stalo novým sídlem někdejšího panství Tolštejn.  Hlavními podněty vývoje a rozvoje města byly spojeny  s řadou obchodních cest, jež vedly městem Rumburkem. Mezi nejvýznamnější obchodní cesty patřila  tzv. solná stezka vedoucí z německého Halle do české země. V následujících staletích  byl  rozvoj a osidlování města ovlivněno těžbou drahých kovů a později s  plátenickou výrobou. Postupem  času přibývala další řemesla, právo vařit pivo a obchodovat se solí a vínem...atd. Nicméně,  plátenická výroba ovlivnila zdejší kraj po další staletí. Vstupem  zahraničních  investorů do regionu se zajistil dlouhodobý rozvoj města a  věhlas tkalcovské výroby se šířil do celého světa.      

Během celého vývoje města  vznikla celá řada významných kulturní památek, které Vám doporučujeme navštívit. Mezi vzácné památky patří Loreta, nejsevernější stavba svého druhu v Evropě, jež  byla postavena v letech 1704-1709. Celá stavba byla zakomponována  do již existujícího  rajského dvora kláštera kapucínů s novým kostelem sv. Vavřince podle projektu slavného J. L. Hildebrandta. Legenda říká, že  byl dům ve kterém žila P. Maria v Nazaretě přenesen anděly do města Loreto. Nad tímto legendárním domem byl vztyčen chrám a tak vzniklo proslulé poutní místo světa. Rumburská Loreta je kopií svého italského originálu. Na rozdíl od svého originálu, který je celý z mramoru, je Rumburská Loreta postavena celá z pískovce. Loretou se provádějí exkurze. Prohlídka je vedena jak v českém tak i v německém jazyce. Nezapomeňte také navštívit kostel sv. Bartoloměje postaveného roku 1352. Původně byl kostel dřevěný a později roku 1545 byl postaven nový,  který se zachoval do dnes  jako i kapli sv. Jana Křtitele na Strážném vrchu. Projít se můžete "Zvědavou uličkou", kde naleznete původní lidové stavby z pol. 18. století, jež jsou památkově chráněnou rezervací.

Pozoruhodnosti v obci

Důkaz pobytu rysa ostrovida

25.1.2011

Na výskyt rysa ostrovida v Českosaském Švýcarsku dosud ukazovaly jen nepřímé důkazy. Nové snímky z fotopastí, monitorujících zvířata na území Národního parku, jsou prvním obrazovým dokladem toho, že se zde rys skutečně zdržuje. 

 
“Při vyhodnocování fotografií pořízených počátkem ledna jsme narazili na dva snímky, na nichž je vidět rozutečená zvěř a místo ní rys. Nyní máme konečně jistotu, že škrábance na stromech, stržené srnky a otisky stop ve sněhu nebo v blátě jsou opravdu od rysa,” říká ředitel Správy Národního parku Pavel Benda.
 

“Pro Národní park je to velká událost. Rys byl totiž stejně jako všechny šelmy ve středoevropském prostoru po staletí systematicky pronásledován a takto téměř vyhuben. Jeho pohyb v Českosaském Švýcarsku dokládá, že pokud ponecháme přírodě volný prostor pro vývoj, začne se zase navracet k rovnovážnému stavu,” vysvětluje Pavel Benda.
 
Za relativně krátkou dobu existence Národního parku se tak jedná vedle lososů obecných a sokolů stěhovavých o další potvrzený návrat velmi vzácného živočišného druhu. Zatímco do programu “Návrat lososů” se veřejnost může aktivně dárcovsky zapojit, rysovi naopak prospěje, když bude mít i nadále svůj klid.
 


Vyhlídkový bod Ptačí kámen

Vyhlídkový bod Ptačí kámen - výhled na Grosser Zschirnstein, přes údolí Kamenice na Růžovský vrch.

Turistické zajímavosti v obci


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO