Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Obce » Růžová


Růžová

Popis obce

Růžová 

Obec Růžová leží na úpatí Růžovského vrchu. Patří mezi největší a nejstarší obce v oblasti, první zmínka pochází z roku 1352. Dnes je Růžová zároveň zemědělskou obcí a turisty vyhledávaným letoviskem. Dominantou obce je barokní kostel sv. Petra a Pavla z roku 1711, který byl v roce 2000 litoměřickým arcibiskupem znovu vysvěcen. Pozoruhodný je také větrný mlýn z roku 1878 stojící na vrchu Petřín na jižní straně obce. Dnešní majitelé ho zrekonstruovali, vybavili stylovým nábytkem a nabízejí možnost se zde ubytovat.

Za návštěvu stojí zřícenina téměř 500 let starého Dolského mlýna, kam  vozili obilí sedláci z celého okolí. Později sloužil jako výletní restaurace při plavbách skrz Srbskokamenickou soutěsku. Je opředen mnoha tajemnými příběhy.
Z obce je možné vystoupat na Růžovský vrch, nejvyšší vrchol Růžovské vrchoviny. Pro svůj tvar je někdy nazýván Děčínskou Fudžijamou. Již za dob napoleonských válek zde byla zřízena vojenská pozorovatelna. Koncem 19. století se začal hojně rozvíjet turistický ruch a na vrcholu byla postavena rozhledna s restaurací. Nejprve šlo o dřevěnou rozhlednu, po zničení bleskem byla postavena druhá dřevěná a do třetice kamenná. Z rozhledny byl úchvatný výhled, z jejího vrcholu bylo prý vidět 20 rozhleden na české i německé straně hranice. Ani tato však dlouho nevydržela, roku 1931 vyhořela restaurace a rozhledna pak rychle zchátrala. Od té doby je vrchol Růžovského vrchu bez rozhledny.
Krásný výhled do okolí však dnešním turistům nabízí Pastevní vrch ležící na západním okraji obce.

Na jižní straně vesnice rozloží každé léto svůj tábor indiáni. Skupina West Country zde postaví indiánskou osadu z dob indiánských válek, včetně stylových interiérů. Návštěvníci poznají rodinný život několika indiánských kmenů, mohou si prohlédnout dobové zbraně, oblečení, hudební nástroje, hračky i zvířata nebo poslechnout indiánskou hudbu.
K Růžové patří osada Kamenická stráň - vesnická památková zóna - s dobře zachovanými staveními původní lidové architektury.

Provozní doba: Indiánská vesnička: otevřeno 1.5.-30.9. 10-17h

Pozoruhodnosti v obci

Kamenická Stráň

Malebná osada s roubenými domky.

Růžová

Zrekonstruovaný barokní kostel s dřevěnou zvonicí.

Růžovský vrch

Pro svoji mohutnost a dominantní postavení v okolní krajině bývá 619 metrů vysoký  Růžovský vrch nazýván také jako "Děčínská Fudžijama". V současné době se nabízejí jen omezené výhledy z úbočí. Samotný výstup na půvabný zalesněný vrchol je však zajímavým zážitkem. Dnes je "Růžák" jak je místními obyvateli nazýván, zahrnut v 1. zóně národního parku. Již za Napoleonských válek byla na vrcholu  postavena pozorovatelská rozhledna. Ke konci 19. století tehdejší majitel panství Clary-Aldringen  zde nechal zbudovat rozhlednu s hostincem, která sloužila turistům z širokého okolí až do 30. let 20. století, kdy vše lehlo popelem a bylo  zanecháno osudu přírody. A tak dnes zde již nalezneme zbylé ruiny.

                                                                       

 

 


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO