Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Obce » Rynartice


Rynartice

Popis obce

Rynartice 

Nedaleko Jetřichovic severně nad údolím Chřibské Kamenice pod Křížovým vrchem se na kopečku rozprostírá  malá vesnička Rynartice.  Naleznete zde nebývalé  velké množství kapliček, které zde byli  v minulosti postaveny. Stavěli je zde místní obyvatelé podél tzv. "kostelních stezek" do Jetřichovic a Chřibské,  kam chodili za  bohoslužbou do kostela. Ozdobou vesničky je malý hotel Zámeček, který byl původně postaven jako lovecký zámeček. Dnes má obec rekreační charakter.  Blízko silnice směrem na Jetřichovice na pravé straně naleznete "Trpaslíčí skálu", kterou zde  vytesal do skály tehdejší kronikář E. Vatera. Ve skále jsou vytesané  schody a výklenky se  soškami  trpaslíků, které jsou chráněné památkovou péčí.
Roku 1832 začal majitel panství Rudolf Kinský stavět lávky a mosty, upravovat cesty, aby tak pro turisty zpřístupnil Jetřichovicko. Roku 1864 byl vydán jeden z prvních turistických průvodců u nás zahrnující oblast Českého Švýcarska, které patřilo Kinským, tedy oblast Jetřichovicka. Autorem byl knížecí lesní adjunkt Ferdinand Náhlík z Rynartic. Tohoto průvodce si turisté mohou v informačních centrech zakoupit i dnes.

 

 

Pozoruhodnosti v obci

Trpaslíčí jeskyně

 

Nenáročný výstup do stráně, kde je ve skále vytesaná Sněhurka a sedm trpaslíků. Toto pohádkové místo se nachází nedaleko silnice z Rynartic do Jetřichovic. Roku 1833 sochař Ernest Wahr vytesal tyto postavičky do skal uprostřed lesů. Najít je všechny je celkem zábavná hra. Že objevíte všech 7 trpaslíků nezaručujeme. I když jsou trpaslíci nedaleko od sebe a jsou barevní, zjeví se vám vždy, když to nejméně čekáte. Určitě je najdete všechny, ale dá to zabrat.

 

 

 

Turistické zajímavosti v obci


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO