Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Turistické zajímavosti » Hrady a zámky » Tolštejn (Kavčí hrad)


Tolštejn (Kavčí hrad)

Ilustrační fotografie

Tolštejn (Kavčí hrad)

Náměstí Jiřího 300, 407 56 Jiřetín pod Jedlovou

http://www.jiretin.cz

Popis turistické zajímavosti

Tolštejn je jednou nejlépe zachovalých hradních zřicenin v severní části Lužických hor. Tuto přírodní dominantu naleznete nedaleko Jiřetína pod Jedlovou. Historie hradu sahá až k první polovině 14. století., kdy  pravděpodobným vlastníkem byl Jindřich z Lipé. Roku 1337 hrad získává jako dědičnou državu Vaněk z Vartenberka, který buduje z Tolštejna centrum panství. Vartenberkové drží toto kouzelné místo do počátku 15.století. Od roku 1402 spadá hrad do vlastnictví Berků z Dubé a poté se  vlastníky stávají opět Vartenberkové. V době třicetileté války (1618-1648)  byl Tolštejn vypálen a dobyt Švédy. Od té doby hrad již nebyl  opraven a v jeho držení se vystřídalo několik majitelů.  Později se zřícenina hradu  stala útočištěm loupežníků a místní jej rozebírali pro stavební materiál. V roce 1865 zde byl zprovozněn hostinec, který řídili 3 generace rodu Münzbergů do roku 1977. Od roku 1996 byl díky iniciativě Obecního úřadu v Jířetíně pod Jedlovou provoz obnoven.
Na vrcholová skaliska dojdete  po přístupném železném schodišti se zábradlím. Ze skalnatého vršku uvidíte na okolní vrcholky Lužických hor, do údolí Jiřetína, na Varnsdorf a Podluží, za nimiž se pnou vršky Šluknovské pahorkatiny a Lužice. Při procházce jihozápadně pod hradem narazíte na krásně romantický rybníček plný leknínů a studánku v níž se vzhlíží sluníčko skrz koruny stromů. Cestou z Jiřetína můžete spojit také  s návštěvou Křížové cesty a návštěvy hory Jedlové s kamennou rozhlednou a restaurací. V zimních měsících si zde výborně zalyžujete na upravených sjezdovkách a běžeckých tratích.


Základní informace:

Lokalita:  Jiřetín pod Jedlovou


Přístupnost: Po červené turistické trase z centra Jiřetína pod Jedlovou


Provozní  doba:

od 9:00 21:00 (dle přání i déle)

 

Foto: www.luzicke-hory.cz  

Více informací o zajímavosti

Další zajímavosti v obci


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO