Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Turistické zajímavosti » Hrady a zámky » Zámecký vrch (Kamenický hrad)


Zámecký vrch (Kamenický hrad)

Ilustrační fotografie

Zámecký vrch (Kamenický hrad)

Náměstá míru 73, 407 21 Česká Kamenice

Popis turistické zajímavosti

Na kopečku nad městem Česká Kamenice (dříve pouze Kamenice) ve výšce 530 m.n.m se tyčí zbytky hradu Zámecký vrch, dříve nazýván Kamenice. Z dřevěné vyhlídkové věže uvidíte zbytky opevnění hradu a městečko Česká Kamenice budete mít jako na dlani. Vyjímá se zde hezký výhled na panorama Lužických hor, Českého středohoří a Českoaské Švýcarsko.

Prameny, kdy byl zámek postaven nejsou přesné, ale odhady uvádějí, že hrad Kamenice  byl postaven začátkem 15. století. Majitele hradu Vartemberkové se příliš neměli v lásce s Lužičany a tak se mezi sebou bojovali. Hrad byl několikrát dobit a vypálen, což bylo finančně neúnosné pro Vartemrbeky, kteří byli nuceni hrad prodat. Hrad změnil majitelé ještě několikrát až do 30. leté války, kdy v roce 1639  tažení švédského Banérova sboru ze Žitavy k České Lípě a Děčínu  hrad dobilo. Hrad byl  vypálen a rozbořen a tak již zůstal  do dnes.  Ke konci 19. století se místní okrašlovací spolek rozhodl hrad zpřístupnit veřejnosti. Do 30. let 20. století zde sloužila návštěvníkům  výletní restaurace a rytířský sál, které byly vyzdobeny historickými relikviemi a erby. Po 2. světové válce Zámecký vrch začal chátrat až do roku 1995, kdy zdi bývalého hradu byly zpevněny a postavena nová dřevěná vyhlídková věž.

Základní informace:

Lokalita:  Česká Kamenice

Přístupnost: Z náměstí se vydáte po zelené turistické trase na Zámecky vrch. Trasa dále pokračuje do Kamenického Šenova (sklářské muzeum) a dále ke známe Panské skále, kde se točila Pyšná princezna.

Provozní  doba: Celoročně volně přístupný 

Více informací o zajímavosti


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO