Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Turistické zajímavosti » Hrady a zámky » Zámek Weesenstein


Zámek Weesenstein

Ilustrační fotografie

Zámek Weesenstein

Popis turistické zajímavosti

Přinejmenším 800 let se zde stavělo, bouralo, měnilo a udržovalo a tak vznikla impozantní stavba, která v sobě uchovává stopy stavebních slohů od gotiky až po klasicizmus. Slavnostní sál na půdě, stáje pro koně v 5. patře, pod tím sklepní prostory a ještě o jedno patro níže se nacházejí panské pokoje – co se architektury týče , zdá se, že je všechno postaveno na hlavu, neboť stavba se rozrůstala od shora dolů. Tak se nejstarší jádro objektu – věž – nachází pět pater nad klasicistní zimní zahradou, přistavenou o několik staletí později. Příčinou této „fortifikační zvláštnosti“ , jak to bylo nazváno v popisu zámku z roku 1879, je propojení objektu se skálou. Skála, z venku pokrytá budovami slouží pouze jako pevný základ a její kámen je opracován na schodiště, podlahy a stěny místností. Architektonický soubor, vytvořený v různých epochách, působí jednotným dojmem. I když se vnější vzhled změnil a z dřívějšího obranného hrádku se stal nádherně vyzdobený zámek na mohutné hradbě, středověký charakter objektu zůstává zachován. Tato tradice se stala závazkem pro všechny, kteří tento objekt spravují.

ze zámku a hradu

Stálá expozice zve návštěvníky na cestu časem do saské minulosti, ovšem v obráceném pořadí. Kromě historického mobiliáře je zde k vidění především historicky cenná sbírka tapet z 18. a 19. století, mj. čínské papírové tapety se scénami z každodenního života. V této části představujeme životní styl 19. století, kdy se Weesenstein stal soukromým sídlem saské královské rodiny. Vstup do panské obytné části tvoří reprezentativní příjímací sál, jehož zařízení připomíná nejvýznamnějšího majitele - krále Jana. Malý sál byl zařízen v neorenesančním stylu podle Gottfrieda Sempera. Málokdo tuší, že na zámku Weesenstein právě sám Saský král přeložil do němčiny Danteho Božskou komedii.

Cesta do středověku vede zámeckým schodištěm “nahoru” nejprve do sklepení hradu a do dalších místností. Prohlídka je tím trochu zmatená, proto jsou návštěvníci naváděni značkou KOLA. Tato značka je starým symbolem pohybu, ale také osudu. Na zámku Weesenstein zažijete krásu i nostalgii a můžete se nechat inspirovat múzami. Návštěvník žasne nad pílí a ctižádostí mnoha generací. Měl by si zde také uvědomit, že zámky venkovské šlechty nebyly místem nečinnosti, ale hlavně místem hospodaření. V neposlední řadě se vnímavý návštěvník může při této cestě časem zamyslet nad tím, jak blízké nám mohou být věci ze vzdálené minulosti. Přáli bychom si, aby naši návštěvníci minulosti alespoň částečně porozuměli a pochopili, že tento příběh ještě není u konce.

 

 

Zámecká gastronomie

Zámecký pivovar: Prožijte příjemný večer u piva v zámeckém pivovaru, nechte se mistrem zasvětit do tajemství tohoto umění nebo Vás pohostíme ve slavnostích zámeckých sálech v případě soukromých nebo firmeních oslav. (Otevřeno každý den, kromě pondělí)

Královská zámecká restaurace: V rustikální zámecké kuchyni máte možnost shlédnout přípravu nejrůznějších dobrot, např.weesensteinské smažené žebírko nebo krůtí stehno na pivě, a také si můžete prohlédnout různé nádobí a „přístroje“ , které se v minulé době používaly při vaření. (Otevřeno každý den, kromě pondělí a úterý)

Zámecká kavárna: Malá útulná kavárna pro 30 osob je místem k odpočinku po procházce zámkem nebo zámeckým parkem. (Zavřeno středa, čtvrtek)

 

Základní informace:

Přístupnost:

Otevírací doba:
leden: so, ne, svátky: 10–17 h | únor, březen, listopad, prosinec út–ne + svátky 10–17 h | duben–říjen: denně 9–18 h | zavřeno: 24. prosince
Vstupné:
dospělí 6 €, snížené 3 €, rodinné vstupné: 2 dospělí a max. 4 děti 14 €, 1 dospělý a max. 2 děti 8 €, skupinový tarif (od 15 osob) 4,50 € za osobu, skupinový tarif žáci 2 € za osobu, audioprůvodce: 2 €, celoroční vstupenka: 12,50 € (opravňuje k návštěvě muzea a poskytuje možnost získat slevu při návštěvě akcí za zlevněné vstupné)

 Jak se k nám dostanete:

Ze směru Ústí nad Labem/Teplice po D8 a následně A17 k dálníčnímu výjezdu Pirna/Dohna/Radeberg, za výjezdem doprava po B172 ve směru na Altenberg

Z Hřenska směrem na Pirnu do B 172, projedete Pirnou a v Heidenau odbočíte na Altenberg. Parkoviště jak pro osobní automobily tak pro autobusy je k dispozici.

Více informací na http://www.schloss-weesenstein.de/

Kontakt:

Zámek Weesenstein

Am Schlossberg 1

01809 Müglitztal

Německo

Weesenstein@schloesserland-sachsen.de

Tel.: 0049 03527 62629

Více informací o zajímavosti

Další zajímavosti v obci


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO